Best Mobile Blog

 1. אפל או סמסונג? איזה שעון חכם כדאי לקנות?

  אפל או סמסונג? איזה שעון חכם כדאי לקנות? איזה שעון חכם כדאי לקנות? האם מומלץ לבחור בשעון חכם מבית אפל או ששעון גלקסי חכם מבית סמסונג עדיף? מה צריך לבדוק לפני רכישת שעון חכם ואילו דגמים נחשבים לפופולריים בשנת 2021 קרא עוד...
 2. איך לבחור טלוויזיה? , המדריך שיעשה לכם סדר

  איך לבחור טלוויזיה? , המדריך שיעשה לכם סדר איך לבחור טלוויזיה? מה עדיף לסלון ולחדר השינה – טלוויזיה LG קרא עוד...
 3. כל מה שצריך לדעת על הגלאקסי S10

  כל מה שצריך לדעת על הגלאקסי S10 השקת הגלקאסי S10 מתקרבת והרשת מתפוצצת משמועות. אז החלטנו לעשות סדר בכולן  ב-20 קרא עוד...
 4. התפתחות שופינג IL

  בנובמבר 2014 הושק לראשונה החג הישראלי לקניות אונליין – שופינג IL. שופינג IL קרא עוד...
 5. התפתחות BLACK FRIDAY

  מדי שנה, מאות מיליוני אנשים מכל רחבי העולם נוהרים לחנויות, פיזיות ווירטואליות כאחד, עם כרטיסי אשראי בידיהם ורשימת קניות ארוכה במיוחד. ביום אחד ומיוחד בשנה נפתחים השערים של חנויות המציעות מבצעים מדהימים במסגרת "בלאק פרייד" – אחד מימי הקניות הגדולים והרווחיים ביותר שנה. באופן מפתיע, בלאק פריידי החל ביום של מפלה כלכלית, וההיסטוריה הקמעונאית שמאחורי היום הזה הופכת אותו למעניין במיוחד.

  בלאק פריידי – כיצד הוא התפתח?

  כאשר המילה "שחור" מצומדת לשמות של ימים אחרים (כמו "יום שני השחור") המשמעות היא בהחלט לא חיובית. אף על פי שכיום יום שישי השחור הוא בעל קונוטציות חיוביות עבור חובבי הקניות בינינו, המונח נטבע בתקופה שלילית בארצות הברית. בשנת 1969 שני כלכלנים בארצות הברית ניסו להוביל מהלך שהיה אמור לעזור להם לזכות במונופול על שוק הזהב במדינה.

  הנשיא גרנט שמע על המניפולציה שתוכננה על ידי שני הכלכלנים והחליט לעצור אותה לפני שהיא תצא לפועל; גרנט הורה למשרד האוצר לשחרר כמות גדולה של זהב לשוק, מה שגרם למחירי המתכת היקרה לרדת ביותר מ-18%. כתוצאה מהנפילה במחירי הזהב, אנשים רבים הצליחו להתעשר מהמצב בעוד אחרים חוו נפילה כלכלית, מה שהביא לכינוי של אותו יום "יום שישי השחור".

  כיום המונח "יום שישי השחור" מתייחס ליום קניות גדול המתרחש לאחר יום ההודיה בארצות הברית, והפעם הראשונה שהוא קיבל את ההקשר הזה הייתה בשנת 1951 ושנה לאחר מכן. באותן שנים, המונח "יום שישי השחור" התייחס לכך שעובדים רבים ברחבי המדינה היו מודיעים שהם חולים יום לאחר יום ההודיה כדי לזכות ביום חופש נוסף. המונח של יום שישי השחור לא תפס בהקשר הזה, והוא הופיע שוב כעשור לאחר מכן.

  בשנת 1961 רבבות של אנשים היו יוצאים לרחובות לאחר חג ההודיה כדי לערוך קניות לכבוד חג המולד המתקרב. הקהלים הגדולים נראו כמו נחילים שחורים של חרקים, מה שהביא לכינוי של יום הקניות שבו הם יצאו החוצה "יום שישי השחור".

  לאט לאט, המונח יום שישי השחור החל להתפשט ונקשר באופן אוטומטי ליום הקניות המתבצע יום לאחר חג ההודיה, ביום שישי האחרון של כל חודש נובמבר. בשנת 1975, המונח יום שישי השחור הופיע לראשונה בעיתון ה"ניו יורק טיימס" והתייחס ליום הקניות לאחר חג ההודיה כ"יום הקניות העמוס ביותר בתנועה במהלך השנה" במדינת פילדלפיה.

  בשנת 1980 יותר ויותר אנשים התחיל לומר וגם להשתמש במונח "יום שישי השחור", כאשר סוחרים היו אלו שהשתמשו במונח הכי הרבה. מוכרים וסוחרים בכל ארצות הברית רצו למשוך קונים בתקופה לאחר חג ההודיה שבה אנשים קנו יותר מוצרים מתקופות אחרות בשנה. תיעוד של רכישות בכל מהלך השנה תועד עם עט אדום ועט שחור – כאשר מוכרים היו במצב של הפסד, מספרים תועדו בספרי החשבונות בדיו אדום. כאשר מוכרים הצליחו להרוויח כסף, הרווחים תועדו בספרי החשבונות שלהם בדיו שחור.

  בעוד במהלך השנה מוכרים רבים נאלצו להשתמש בדיו אדום שהעיד על הפסדים, לאחר חג ההודיה הם השתמשו בדיו שחור כדי לסמל שהם במצב של רווחים. ההסבר הזה למקור שמו של "יום שישי השחור" תועד לראשונה בשנת 1981 בעיתון "פילדלפיה אינקווירר".

  מה שהתחיל בתור מונח שלילי הצליח להשתרש בתרבות בתור מונח חיובי, ואף על פי שמקור החג בארצות הברית, יום שישי השחור הפך לחג בינלאומי.

  יום שישי השחור במאה ה-21

  כפי שרבים מאיתנו יודעים, יום שישי השחור עשה עלייה מארצות הברית למדינות רבות ברחבי העולם, לרבות ישראל. במהלך היום הזה חנויות רבות באינטרנט וגם מחוץ לו מקיימות הנחות ענק לכל הקונים, אשר נוהרים בשמחה לנצל את המבצעים על מוצרים מכל הסוגים. ככל שיום שישי השחור הפך להיות יותר ויותר פופולרי, כך אנשים רצו שהוא יימשך זמן רב, וזה אכן מה שקרה. כיום ישנם מבצעים לפני יום שישי השחור ופעמים רבות גם כמה ימים אחריו.

  יום הקניות הייחודי הזה הפך לחג של ממש שנמשך מספר ימים ושמאפשר לכולם לרכוש מוצרים וטובין שהם צריכים (וגם לא צריכים) עבור עצמם ועבור האנשים שהם אוהבים. לפני שכל המבצעים מתחילים, כל החנויות והחברות מפרסמות את הנחות העתידיות בכל מדיה אפשרית כדי למשוך כמה שיותר קונים שיקנו את המוצרים שלהן. מודעות פופ-אפ, פרסומות בטלוויזיה ושלטי חוצות מודיעים בקול על המבצעים הענקיים שיחולו בקרוב, והקמפיינים האלו מצליחים בצורה מדהימה. מדי שנה מתגלגלים עשרות מיליארדי דולרים ביום שישי השחור, מה שהביא ליצירה של ימי קניות מיוחדים נוספים במהלך השנה, כמו "יום שני סייבר", "יום הרווקים הסיני", מכירות הפריים של אמזון ועוד.

  מחלוקות סביב יום שישי השחור

  אנשים רבים מבקרים את יום שישי השחור כסמל למסחריות של תקופת החגים, וחג המולד במיוחד. עבור נוצרים בכל רחבי העולם, לחג המולד יש משמעות רוחנית ייחודית, וישנם כאלו הגורסים שהקניות המופרזות לפני החג הזה גורמות לאנשים לשכוח את אותה משמעות.

  את ההתמסחרות הזו מבקרים לא רק נוצרים דתיים, אלא גם אנשים מן השורה; הם מסרבים לעשות קניות בטענה שנגרם נזק לסביבה, שישנם עובדים המנוצלים כדי להכין מוצרים מסוימים ושאנשים שמים דגש גדול מדי על חומריות בלאו הכי.

  הנהירה לחנויות שעושות מבצעים של יום שישי השחור אף הובילה למותו של עובד מוול סטריט בניו יורק בשנת 2008 וארבעה עובדים נוספים נרמסו תחת רגליהם של הקונים המשולהבים. אירועים אלימים נוספים התרחשו מאז שיום שישי השחור הפך להיות פופולרי. האירועים הללו רק הוסיפו לביקורת שיש על יום שישי השחור; מאחר שחנויות רבות פתוחות במשך שעות ארוכות ולא מציעות שירותי אבטחה מיוחדים, נוצרים מצבים שבהם אנשים הופכים להיות אלימים בלי מישהו שיטפל בכך.

  דאגה לבריאותם של עובדים בחנויות גם היא עלתה על הפרק כאשר יום שישי השחור תפס תאוצה בכל רחבי העולם. ישנן טענות רבות כלפי חנויות אשר מאלצות ומנצלות עובדים לעבוד ביום העמוס ביותר בשנה כדי למכור כמה שיותר מוצרים.

  למרות המחלוקות הללו, יום שישי השחור הופך להיות גדול יותר מדי שנה, בייחוד עם הכניסה של חנויות מסחר אינטרנטיות לשוק. כיום כבר אין לאנשים צורך לצאת מהבית כדי למלא את עגלת הקניות שלהם בכל טוב. במקום זאת, הם יכולים לשבת בנוחות בסלון ביתם או בחדר השינה שלהם ולבחור בדיוק את הפריטים שהם רוצים בלי לצאת לרגע מהבית. לכן, אין זה פלא שענקיות מסחר דיגיטלי, כמו אמזון ואליאקספרס, יצרו יום חג-קניות מיוחד משלהן, חג שפעמים רבות מצליח ממש כמו יום שישי השחור.

  יום שישי השחור התפשט מארצות הברית למדינות רבות ברחבי העולם, והפך להיות אחד מה"חגים" הנודעים ביותר בעולם. ההיסטוריה המשונה שמאחורי היום הזה גרמה למונח "יום שישי השחור" להיות שלילי, אך במרוצת השנים, הקערה התהפכה על פיה. כיום יום שישי השחור הוא יום של שמחה עבור סוחרים וקונים כאחד, וארצות הברית היא לא היחידה המדינה במשחק. כיום ניתן ליהנות מהנחות ענק באחד מימי המסחר הגדולים בשנה ולקוות לדבר אחד – שכל המידות והצבעים יהיו במלאי.

  קרא עוד...
 6. טכנולוגיית 5G - כל מה שצריך לדעת על טלפון 5G

  זה סוף סוף קרה: רשת ה-5G הושקה רשמית בישראל, ומשתמשים שברשותם טלפון 5G יכולים להתחיל לגלוש ברשת החדשה ולהנות ממהירויות ומחווית גלישה שלא הכרנו קודם. 

  קרא עוד...
 7. איך להגן על הסמארטפון שלך בחופשת הקיץ בחו"ל

  הטלפון שלנו וחופשה בחו"ל הם שני דברים שאנחנו הכי אוהבים בעולם, אין סיבה שהם לא יסתדרו יחד ושלא נרגיש בטוחים להסתובב עם הנייד בחו"ל בכל מקום. הנה כמה טיפים לנסיעה בטוחה עם הנייד לחו"ל   קרא עוד...
 8. החבר הכי טוב :וואווי חושפת את ה-mate-x

  קרא עוד...
 9. לכבוד הקיץ: אילו רמקולים כדאי לקחת אתכם לחוף הים?

  קרא עוד...
 10. הסמארטפונים שיתנו לכם יותר ויעלו לכם פחות

    קרא עוד...

פריטים 1-10 מ23

עמוד
הצגה לכל עמוד